Głównym zadaniem płetw nurkowych jest zwiększenie powierzchni stóp nurka, co przekłada się na zwiększenie jego możliwości motorycznych pod wodą. Płetwy zapewniają nie tylko większą sprawności i komfort nurkowania, ale także zwiększają bezpieczeństwo np. w trakcie wykonywania prac podwodnych przez nurka zawodowego.
Płetwy zasadniczo dzielimy na dwie grupy:
Płetwy kaloszowe:
Są to płetwy zakładane bezpośrednio na nagą stopę, wykorzystywane głównie do pływania rekreacyjnego. Niezwykle istotna jest kwestia ich odpowiedniego dobrania pod względem wielkość stopy nurka oraz twardość płetwy z uwagi na ich połączenie w trakcie użytkowania w sposób trwały. Płetwy kaloszowe wykonywane są z materiałów o zmiennej elastyczności dla poprawienia ich efektywności.
Płetwy paskowe:
Są to płetwy zakładane na specjalistyczne buty nurkowe, nigdy na gołą stopę (może to doprowadzić do powstania uszkodzeń stopy z uwagi na znaczną twardości materiału płetwy). Wykorzystywane są one wyłącznie do nurkowania. Charakteryzują się większym kątem ustawienia pióra do stopy co doskonale sprawdza się pod wodą ale znacznie utrudnia pracę płetw na powierzchni wody.
Płetw paskowe dzielimy zasadniczo na:
Płetwy klasyczne – składające się wyłącznie z pióra oraz stopy, występujące w wariantach od miękkich do twardych,
Płetwy Jet Fin – są to płetwy krótkie oraz twarde, wykorzystywane przez nurków technicznych. Są one bardzo wymagające w zakresie techniki pływania nurka oraz siły jego nóg. Zapewniają znaczne przyśpieszenie oraz siłę ciągu na krótkich dystansach. Umożliwiają pływanie do tyłu.